piątek, 1 maja 2009

W archiwach IPN

Prezentowany raport R.76. wywiadu NSZ z 29 września 1943 r. jest dokumentem, którego treść po raz pierwszy zostaje upubliczniona. Oryginał tego raportu znajdował się w byłym archiwum MSW a obecnie przechowywany jest w IPN, o czym zapewne nie wiedzą badacze KL Warschau i nawet nie wiedzieli pracownicy IPN. Jego kopia została nadesłana na stronę o KL Warschau.

Owa niespodziewana prezentacja dokumentu po 66 latach od zdarzeń, których dotyczyła, wywoływać musi największe zdumienie ze względu na wagę tej sprawy. Dowodzi, że w IPN nie było do tej pory całościowej kwerendy archiwum pod kątem informacji o KL Warschau - wybudowanego zgodnie z planem Pabsta do likwidacji polskiej stolicy.

Raport ważny jest również ze względu na zaprzeczanie przez przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Władysława Bartoszewskiego istnienia tego obozu i polskiej w nim martyrologii.
Patrz artykuły: Żebrowski Spór o KL Warschau, i Kozlowski Narcystyczny pierścień megalomanii, urojeń i kłamstw Władysława Bartoszewskiego na podstawie zeznań w prokuraturze

Prezentowany raport dowodzi w końcu, jak bardzo potrzebny jest IPN i jaki ogrom pracy, której nie da się już więcej odłożyć, jest ciągle przed nim do wypełnienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz